Nowe szwedzkie słowa 2016

Nadszedł ten długo wyczekiwany moment! Znamy już nowe szwedzkie słowa 2016 (nyordlista). Tym razem znów jet zabawnie, ciekawie i absurdalnie.

Nowe szwedzkie słowa 2015

Na pewno pamiętacie mój wpis sprzed roku, gdy opowiadałam wam o nowych słowach w języku szwedzkim ogłoszonych rok temu. Lista powstaje co roku i uwzględnia wyrazy, które zyskały na popularności lub po prostu powstały w wyniku konieczności nazwania nowych zjawisk i podbiły usta Szwedów. Na przykład w 2015 roku do słownika wszedł na stałe wyraz Youtuber oraz dumpstra, czyli wyszukiwanie w śmietniku rzeczy do ponownego wykorzystania.

Pokemony górą

Gra „Pokemon GO”, która szturmem zdobyła serca geeków na całym świecie, znalazła odzwierciedlenie również w szwedzkim słowniku. W końcu nazwano po szwedzku VR, czyli „virtual reality” i jest to förstärkt verklighet – rzeczywistość rozszerzona, zaś samo spacerowanie w poszukiwaniu stworków zostało nazwane pokenad od szwedzkiego promenad (spacer) i Pokemon. Podobne w brzmieniu jest słówko poke, które jednak z japońską bajką ma niewiele wspólnego. Oznacza bowiem hawajską sałatkę z surowych ryb, która stała się bardzo popularna.

Internet się rozszerza

Coraz większe znaczenie w języku ma internet, a ponieważ Szwedzi raczej słyną z niekorzystania z dorobków innych języków (patrz komputer – data zamiast słynnego computer), na tym polu również pojawiło się kilka kwiatków. Pierwszym i najciekawszym jest na pewno influerare, czyli po prostu influencer – bloger, youtuber, po prostu osoba, której wpływ i autorytet wykorzystywany jest w celach marketingowych. Rozpowszechniło się również słówko ghosta oznaczające zerwanie z kimś. Jednak nie jest to byle jakie zerwanie – chęć zakończenia etapu w życiu okazuje się poprzez… nieodpisywanie na wiadomości i unikanie kontaktu. Mukbang to słowo, które oznacza transmisje na żywo prowadzone podczas jedzenia. No i oczywiście na sam koniec äggkonto, czyli konto w portalu społecznościowym założone na fikcyjne dane, mające służyć między innymi trollowaniu.

Społeczne trendy

Biorąc pod uwagę zmiany w społeczeństwie i jego zachowaniach, pojawienie się tych słów nie powinno nikogo dziwić. Dorośli coraz częściej kupują kolorowanki antystresowe dla dorosłych, nazwane vuxenmålarbok. Coraz popularniejszy staje się zdrowy tryb życia, stąd słowa takie jak växtmjölk (mleko roślinne), proteinskifte (ruch mający zastąpić mięsne źródła białka) czy kroppsaktivism (ruch mający zapewnić równouprawnienie wszystkim, bez względu na wagę i rozmiary). Pojawia się też pappafeminist, czyli tatuś, który feministyczne poglądy przejmuje dopiero po zostaniu tatusiem swojej córki i trumpifiering – wyraz opisujący rodzaj debaty politycznej charakteryzujący się wpływaniem na emocje przy jednoczesnym unikaniu faktów (z kim wam się to słowo kojarzy? :D).

Pozostałe słowa

Oczywiście nie są to wszystkie wyrazy – z całej listy wybrałam tylko kilka najciekawszych. Jeśli interesuje was cała lista, na której znajdują się 43 słowa, zajrzyjcie na tę stronę. Niestety jest ona w języku szwedzkim, ale translator poradzi sobie z nią na tyle, żebyście zrozumieli sens (proponuję tłumaczyć na angielski – wtedy wszystko staje się jeszcze bardziej jasne). No to hej då!

Autor: Blogodynka

Karolina Pikus. Blogerka i YouTuberka z zamiłowania. Uwielbia się śmiać, jeść czekoladę i oglądać filmy katastroficzne. Wzięła ślub w wieku 21 lat. Żałuje, że robi zawsze pięć brzuszków za mało.