Jak wygląda Dzień Matki w Szwecji?

Dziś jest dzień wyjątkowy dla wszystkich dzieci – oto nasze Mamusie obchodzą swój dzień i powinniśmy im dziękować, całować, przytulać i mówić, jak bardzo je kochamy jeszcze częściej niż zwykle (ja na przykład zrobiłam pyszną fritatę na śniadanko). Z tej okazji przeniesiemy się na chwilę do innego kraju i zobaczymy, jak wygląda Dzień Matki w Szwecji!

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że szwedzki Mors Dag wcale nie jest obchodzony dzisiaj. Chociaż to święto jest międzynarodowe, w różnych krajach obchodzone jest w różnym czasie. Szwedzkie Mamy świętują w ostatnią niedzielę maja, czyli w tym roku za trzy dni.

Jak zwykle bywa przy okazji tego typu uroczystości, już jakiś czas przed nimi w sklepach pojawiają się tematyczne kartki, gadżety i propozycje prezentów. Pojawiają się okolicznościowe reklamy sklepów. Spójrzcie, jaką kampanię przygotowała moja ukochana sieciówka ICA z okazji Dnia Matki dwa lata temu:

Szwedzi lubują się także we wszelkiego rodzaju ciastach „specjalnie na jakąś okazję”. Tak powstają morsgadstårta w różnych wariantach, kształtach i smakach. W ogóle wypieki wydają się być najlepszym prezentem – przygotowane od serca, niezbyt drogie, za to smaczne. Wśród najpopularniejszych przepisów królują te biszkoptowe, z udziałem bitej śmietany (vispgrädde) i truskawek (jordgubbar), pewnie dlatego, że właśnie zaczyna się na nie sezon.

mosdagstarta

Jak widzicie, Dzień Matki w Szwecji niewiele różni się od naszego. Przy okazji, przydadzą wam się słowa takie jak mor (mama), dotter (córka) i son (syn).

Wszystkim mamom życzę z okazji ich święta wszystkiego najlepszego! Lycklig mors dag.

Autor: Blogodynka

Karolina Pikus. Blogerka i YouTuberka z zamiłowania. Uwielbia się śmiać, jeść czekoladę i oglądać filmy katastroficzne. Wzięła ślub w wieku 21 lat. Żałuje, że robi zawsze pięć brzuszków za mało.