Menu & Search
13 powodów rok później

13 powodów rok później

Dokładnie rok temu rozmawialiśmy o tym, czy lista "Hot or not" to dobry powód do samobójstwa, a Hannah Baker nie wyolbrzymiała swoich problemów. Dokładnie rok temu miała miejsce premiera serialu "13 powodów" i dziś spoykamy się, by razem omówić sezon drugi.


Serial “13 powodów” to chyba jedna z najbardziej kontrowersyjnych produkcji ostatnich lat, nie przypominam sobie żadnego serialu ani wcześniej, ani później, który wywołał tak żywiołową dyskusję w internecie. O stawianiu i przekraczaniu pewnych granic przez nastolatków.

Pamiętam wasze komentarze sprzed roku, każdy przedstawiał zupełnie inny punkt widzenia. “Hannah przesadzała, kto by się zabił z powodu niewinnych żartów” kontra “Doskonale ją rozumiem, gdy pewne rzeczy się nawarstwiają, bywa trudno sobie z tym poradzić”. Ja znalazłam się w tej drugiej grupie i choć podobna historia nigdy mi się nie przytrafiła, bywałam ofiarą niby to niewinnych żartów rówieśników i czasami było mi przykro. Nigdy jednak dłużej niż kilkanaście godzin.

Serial kręcono w Kalifornii w Vallejo, San Rafael, Sebastopol, Mill Valley, Corte Madera oraz Larkspur. Na planie obecne były psy terapeutyczne, a także zespół psychologów, pracowników socjalnych, którzy ze względu na ciężki charakter odgrywanych wydarzeń, czuwali nad młodymi aktorami.

Po roku wracamy z sezonem drugim. Wcześniej poznaliśmy całą historię z perspektywy Hanny, tym razem jej już nie ma, kasety zostały odsłuchane, a tłem wydarzeń staje się sala sądowa i proces, jaki wytoczyli szkole państwo Baker. Rozpoczyna się prawdziwe szukanie winnych i odpowiedzi na najważniejsze pytania – “Dlaczego?”, “Kto zawinił?”, “Czy to moja wina?’.

Proces się toczy, jednocześnie wszyscy starają się żyć dalej i odnaleźć wewnętrzny spokój. Poszukiwania bywają trudne, towarzyszy im ogromne poczucie niesprawiedliwości i szukanie sprawiedliwości na własną rękę. Więcej uwagi skupia się tym razem także na rodzicach – zmartwionych, zadających pytania, próbujących dotrzeć do nastoletnich dzieci, które mają swoje sekrety i nie zamierzają się przed nikim otwierać.

 Podobnie jak w sezonie pierwszym, tym razem również przygotowano odcinek specjalny.

Podobnie jak w sezonie pierwszym, tym razem również przygotowano odcinek specjalny.

Serial “13 powodów” powstał na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jaya Ashera. Początkowo rolę Hanny Baker miała zagrać Selena Gomez, lecz ostatecznie została ona producentem wykonawczym.

Rok temu mówiłam, że jest to pozycja obowiązkowa. Dla młodzieży, rodziców, przyszłych rodziców. Można mówić, że historia jst mało wiarygodna, przerysowana, ale tak naprawdę sam fakt, że nigdy się z podobnym problemem nie zetknęliśmy, nie oznacza, że go nie ma. Warto też przy tym wziąć pod uwagę to, że serial jest kręcony w USA i opowiada najbardziej o tamtejszych realiach – badania wskazują, że podobne sytuacje zdarzają się tam częściej niż u nas. Efekt rozwoju gospodarczego? Jeśli tak, to przecież i do nas to kiedyś dojdzie.

Podobnie jak w sezonie pierwszym, tym razem również przygotowano odcinek specjalny. Można go obejrzeć na platformie Netflix i odtwarza się on automatycznie po zakończeniu ostatniego odcinka drugiego sezonu serialu (swoją drogą, w ten sam sposób można było dotrzeć do poprzedniego “specjala” – cały czas o to pytacie). Tym razem jest to forma talkshow, w którym aktorzy i realizatorzy odpowiadają na pytania prowadzącej oraz zaproszonych na widownię fanów serialu. Dowiemy się nie tylko tego, w jaki sposób powstawały poszczególne sceny, ale też jak to wszystko wygląda z punktu widzenia psychologów klinicznych i społecznych aktywistów.


Oglądaliście już drugi sezon? Może w ogóle nie znacie serialu? Czy według was, mając na uwadze nowe okoliczności poznane w sezonie drugim, Hannah mogła czuć się źle, czy też była sama sobie winna? Czekam na Wasze komentarze.

0 Comments
Leave a Comment

To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych— Zamówienia nie będą realizowane. Zamknij