kurs pedagogiczny

W naszym kraju z roku na rok brakuje coraz więcej nauczycieli. Specyfika pracy i fakt, że nie każdy ma dar przekazywania swojej wiedzy innym sprawiają, że młodych nauczycieli poszukuje się w każdym powiecie. Największy problem jest z osobami uczącymi przedmiotów zawodowych. Jest to więc rynek chętnie przyjmujący świeżą krew. Jakie kwalifikacje i kompetencje powinien mieć dobry nauczyciel?

Jak zostać nauczycielem?

Nauczać mogą absolwenci szkół wyższych, czyli szkół pedagogicznych, politechniki i uniwersytetu. By zostać nauczycielem musimy odbyć kurs pedagogiczny, który składa się z 270 godzin. W czasie jego trwania poznamy podstawy psychologii i metodyki nauczania. Odbędziemy praktyki w szkole i przede wszystkim poznamy program nauczania.

Jaki powinien być dobry nauczyciel?

Jeśli chcemy zacząć pracę w szkole, musimy posiadać szereg przydatnych nam cech. Jedną z nich jest na przykład umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Prócz umiejętności związanych z naszym kierunkiem nauczania, które powinniśmy zdobyć jeszcze na studiach, nauczyciel powinien także nabyć odporność na stres. O ten nie jest trudno w szkole. Hałas, nie zawsze akceptowane zachowania podopiecznych, ciągłe gonienie za wyrobieniem się z materiałem… Zwłaszcza dla młodych nauczycieli sytuacje te mogą być stresujące.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, że chcemy uczyć w szkole, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ta praca naprawdę wygląda. Wbrew publicznej opinii, bycie nauczycielem to nie sielanka. Oprócz podanych 20 godzin etatu, nauczyciel musi część obowiązków zrobić w domu. Niby mają zagwarantowane wolne wakacje, ferie, weekendy, jednak nie zawsze w rzeczywistości wygląda to tak sielankowo.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Praca nauczyciela jest trudna tak samo, jak każda inna. Nie każdy mógłby nim zostać. Jeśli jednak mimo wszystko czujemy się gotowi podjąć zatrudnienie w oświacie, mamy naprawdę duży wybór miejsc pracy.

Płocki portal zauważa, że na rynku pracy brakuje wielu specjalistów. Opisał to w poniższym artykule: https://portalplock.pl/rozmaitosci/praca-szukasz-pracy-sprawdz-gdzie-brakuje-specjalistow-barometr-zawodow-nie-pozostawia-zludzen/bTRKuk9P3e5f6tjrcsMq.

Najbardziej poszukiwani są nauczyciele oddziałów przedszkolnych oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. Jednak nie oznacza to, że nauczycieli innych przedmiotów mamy wystarczającą ilość. Dyrektorzy szkół starają się zapchać luki kadrowe emerytowanymi pracownikami, którzy są jeszcze w stanie pracować przynajmniej na część etatu.

Wykształcone, mądre społeczeństwo potrzebuje mądrych nauczycieli. Tych na rynku pracy jest coraz mniej. Dlatego, jeśli szukamy pracy, warto przemyśleć taką ścieżkę kariery zawodowej. By zostać nauczycielem musimy być ludźmi pełnymi pasji, którym na sercu leży dobro dzieci i młodzieży. Jeśli ponadto jesteśmy osobami kreatywnymi, cierpliwymi i zaangażowanymi w projekty, których się podejmujemy, jesteśmy idealnymi kandydatami na stanowisko nauczyciela.