hr

Według badań, przeciętny pracownik zmienia miejsce wykonywania obowiązków zawodowych co najmniej 5 razy w życiu. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to powszechną praktyką było kurczowe trzymanie się jednego stanowiska pracy. Dzisiaj należy przygotować się na częsty udział w procesach rekrutacyjnych. Oto 5 sposobów, jak szybko znaleźć nową pracę.

Internetowe platformy z ofertami pracy

Na początek nie ma wielkiej niespodzianki. Zdecydowana większość ludzi zaczyna szukać pracy, wpisując nazwę danego stanowiska w okienku internetowej wyszukiwarki. Stamtąd kierowani są do popularnych serwisów ogłoszeniowych, na których znajdują się tysiące ofert pracy. Te platformy zbierają od firm z różnych branż ogłoszenia, a następnie oferują kandydatom możliwość aplikowania na konkretne stanowiska.

Oferty: praca w Nowym Sączu

To bardzo proste. Wystarczy dodać CV oraz list motywacyjny a informacja o zainteresowaniu stanowiskiem trafi do potencjalnego pracodawcy.

Networking i polecenia

Nawet najlepsza wyszukiwarka internetowa online nie pomoże Ci wejść na tzw. ukryty rynek pracy. Termin ten odnosi się to do ofert pracy, do których można uzyskać dostęp tylko poprzez sieć swoich kontaktów.

Ukryty rynek pracy to powszechnie występujące zjawisko. Co ważne dotyczy nie tylko rekrutacji na stanowiska juniorskie, ale w ten sposób rekrutowani są także pracownicy wyższego szczebla i menedżerowie. W polega to na tym, że oferty pracy nawet nie jest zamieszczanych na stronie internetowej firmy. Czasami pracownicy działu HR poproszą pracowników o polecenie jakiejś osoby do pracy, zwłaszcza jeśli istnieje pilna potrzeba wypełnienia danego stanowiska.

Jedynym sposobem, aby być branym pod uwagę w tego rodzaju rekrutacjach jest posiadanie odpowiedniej liczby znajomości. Pomagają w tym obecność w mediach społecznościowych oraz networking.

Targi pracy

Targi pracy są szczególnie popularne wśród firm, które chcą rekrutować świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych. Z udziału w nich powinni jednak korzystać także bardziej doświadczeni pracownicy.

Strona internetowa firmy

Część, zwłaszcza większych firm prowadzi swoje rekrutacje nieprzerwanie przez cały rok. Większość ogłoszeń nie jest jednak publikowana na portalach ogłoszeniowych. W takich przypadkach warto kierować swoje zgłoszenia bezpośrednio do pracowników konkretnych działów. Pomocna w tym procesie okaże się strona internetowa firmy.

Media społecznościowe

Facebook, Instagram czy Twitter to miejsca, które od dawna nie są już tylko kanałami społecznościowymi. Platformy tego rodzaju pełnią również rolę miejsc, za pośrednictwem których, można łatwo dotrzeć do ludzi pracujących w konkretnej branży.

Podczas poszukiwania pracy szczególnie przydatne okaże się korzystanie z platformy LinkedIn. Już samo posiadanie tam profilu sprawia, że można liczyć na kilkanaście ofert rekrutacyjnych w roku. Przy odpowiednim zarządzaniu kontem, może to być nawet kilkadziesiąt propozycji nawiązania współpracy.