stopy

Problem suchych stóp dotyka bardzo dużej ilości osób, zwłaszcza latem. Brak odpowiedniej higieny, noszenie nieodpowiednich skarpetek czy obuwia, brak skutecznej wentylacji czy brak stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków, mogą sprawić, że nasze stopy nie będą wyglądać estetycznie. To duża przeszkoda, gdy w cieplejsze dni chcemy bardziej odsłonić stopy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby rozwiązać taki problem?

Nasze stopy są poddawane bardzo dużym obciążeniom, każdego dnia, dlatego zdecydowanie warto sprawić, aby były w odpowiedni sposób pielęgnowane. Musimy pamiętać o tym, że skóra stóp powinna być tak samo pielęgnowana, nawilżana i odżywiana, jak skóra dłoni, szyi czy twarzy. Tylko dzięki temu unikniemy na przykład szorstkich i spękanych pięt.

Istnieją zarówno profesjonalne zabiegi, które można wykonać u doświadczonego podologa, jak również czynności i zabiegi, które wykonamy samodzielnie w domu.

Sucha skóra stóp. Jakie są tego przyczyny?

Sucha skóra stóp może mieć różnorodne przyczyny, wśród których należy wymienić:

– zaburzenia mikrokrążenia,
– uszkodzenia naczyń krwionośnych,
– cukrzyca,
– problemy hormonalne,
– nieodpowiednia higiena,
– brak wentylacji stóp,
– noszenie nieodpowiednich skarpet oraz obuwia,
– brak stosowania środków do pielęgnacji stóp.

Jak dbać o stopy latem i nie tylko?

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę. To podstawa, o której nie możemy zapomnieć. Stopy powinniśmy myć rano oraz wieczorem. Warto zrezygnować z używania mydła, które ma właściwości wysuszające, jak również może powodować podrażnienia. Dobrym rozwiązaniem są specjalne żele lub dermokosmetyki, które z jednej strony oczyszczają skórę, z drugiej mają właściwości kojące i regenerujące.

Ponadto pamiętajmy o tym, aby:

– stosować regularnie peeling,
– stosować skarpetki złuszczające,
– robić kojące kąpiele, np. wykorzystując specjalne sole,
– stosować nawilżające i regenerujące kremy, balsamy,
– stosować żele chłodzące,
– zapewniać sprawną i regularną wentylację stóp,
– nosić wygodne obuwie, skarpety,
– korzystać z pomocy specjalistów, jeżeli to konieczne.

Jeżeli w odpowiedni sposób zadbamy o skórę stóp, na pewno szybko osiągniemy dobry efekt. Skóra będzie miała jednolity wygląd, nie będziemy mieli problemów z jej suchością, która może doprowadzić do problematycznych oraz nieestetycznych pęknięć (szczególnie na piętach). Z radością i bez kompleksów będziemy mogli nosić odkryte obuwie, a także eksponować nasze stopy oraz nogi.