Profesjonalnie wykonany botoks jest zabiegiem bezpiecznym i wyjątkowo efektownym. Wygładza zmarszczki na wiele miesięcy i daje efekt naturalnego odmłodzenia. Wyjaśniamy, na czym polega przeciwzmarszczkowe działanie botoksu.
Czym jest botoks?
Botoks (toksyna botulinowa) jest substancją sprawdzoną w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie. Jej zastosowanie jest skuteczne i bezpieczne. Jak przkonali się specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, botoks ma wszechstronne zastosowanie – nie tylko w zabiegach odmładzających, ale i w leczeniu bruksizmu (nocne zgrzytanie zębami) czy hiperhydrozy (nadmierna potliwość).
Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Spożyta wraz z żywnością jest bardzo silną trucizną, ale wstrzyknięta w niewielkich ilościach w mięśnie nie ma żadnego szkodliwego działania, a wręcz odwrotnie – odmładza i wspomaga leczenie wspomnianych wyżej dolegliwości.
W jaki sposób toksyna botulinowa odmładza?
Mechanizm działania botoksu na zmarszczki opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska kurczenia się mięśni, a w efekcie powstawania zmarszczek. Botoks relaksuje mięśnie, dzięki czemu też działa profilaktycznie – zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu się już istniejących. Zabieg wstrzymuje skurcze mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się, a bruzdy się nie pogłębiają. Rezultat terapii jest widoczny już po kilku dniach i utrzymuje się do pół roku, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Zabiegi można powtarzać co 6–7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał.
Botoks działa przede wszystkim na zmarszczki mimiczne, czyli powstałe na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Najlepiej sprawdza się w zabiegach na bruzdy w górnej części twarzy: poziome i pionowe zmarszczki na czole oraz „kurze łapki”. Toksyna botulinowa nie sprawdzi się natomiast w likwidowaniu wiotczenia skóry lub utraty objętości tkanek – w tych przypadkach lekarz medycyny estetycznej może zaproponować Ci zastosowanie wypełniacza, czyli np. kwasu hialuronowego. Obie metody – botoks i kwas hialuronowy – można ze sobą połączyć, stosując odpowiednie odstępy między zabiegami.
Czy zastosowanie botoksu na twarz jest bezpieczne?
W zabiegach botoksem używa się bardzo małych dawek preparatu, zatem nie ma on wpływu na inne części układu nerwowego poza okolicą, w której dokonano iniekcji. Aplikowany we właściwy sposób preparat naturalnie wygładza zmarszczki i nie powoduje efektu sztuczności. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest krótki. Ślady po wkłuciach są mało widoczne i szybko znikają – bez problemu można ukryć je pod makijażem. Nie ma więc przeszkód, aby od razu po zabiegu wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Przed aplikacją botoksu w klinice medycyny estetycznej zawsze odbywa się konsultacja lekarska, podczas której specjalista może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej. Zabiegu nie wykonuje się w przypadku osób z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Przeciwwskazaniem jest zażywanie leków wywołujących relaksację mięśni. Ciąża i okres karmienia piersią również dyskwalifikują z terapii toksyną botulinową. Botoksu nie wstrzykuje się, gdy pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmuje leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe zawierające substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.