Trądzik nie tylko w wieku młodzieńczym. Może przytrafić się także osobom dojrzałym.
Kilkadziesiąt procent nastolatków boryka się z przewlekłymi stanami zapalnymi skóry, które negatywnie wpływają na wygląd i ogólne samopoczucie. Pojawiają się wówczas grudki, krostki, zaskórniki i wągry, a zmiany obejmują czoło, nos, brodę, policzki, a także inne partie ciała, w tym kark i klatkę piersiową. W przypadku osób w wieku młodzieńczym dermatozy skóry są powszechne. Okazuje się jednak, że podobne problemy dotknąć mogą również osoby po 40-tym lub 50-tym roku życia.
Przyczyny pojawiania się zaskórników i krost
W okresie dojrzewania do zmian na skórze dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych (nadmierna stymulacja androgenowa). Wzrost aktywności gruczołów łojowych prowadzi do łojotoku, a równocześnie naskórek ulega rogowaceniu. Warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają i zamykają ujście przewodu gruczołu łojowego tworząc czop, przez który nie może wydostać się produkowane w nadmiernych ilościach sebum. Tworzące się zaskórniki są pierwszym objawem jaki daje trądzik. Często schorzenie postępuje i przechodzi w fazę zapalną. Winne temu są obecne na powierzchni skóry bakterie beztlenowe, a często także niewłaściwa pielęgnacja okolic objętych zapaleniem lub próby samodzielnego usuwania zaskórników (wyciskanie). Rozwój zapalenia objawia się dużymi, czerwonymi i bolesnymi grudkami, nazywanymi pryszczami. Niepodjęcie właściwego leczenia może skutkować pojawieniem się trudno usuwalnych blizn.
Wykwity skórne u dorosłych
Zaskórniki i pryszcze kojarzą się głównie z okresem dojrzewania i towarzyszącą mu burzą hormonalną. Okazuje się jednak, że podobne objawy występują u dorosłych. U części osób nie znikają one pomimo przejścia w okres dorosłości, u innych pojawiają się dopiero w wieku 40-tu lub 50-ciu lat. Istnieje kilka czynników, które mogą być przyczyną występowania wykwitów skórnych u osób dojrzałych. Pierwszym z nich jest przewlekły stres, który przyczynia się do wzmożonej produkcji androgenów odpowiedzialnych za nadmierne wydzielanie łoju, co z kolei prowadzi do zmian trądzikowych. Podobne działanie może powodować niewłaściwa dieta bogata w produkty wysokoglikemiczne, a także spożywanie śmieciowego jedzenia i żywności wysokoprzetworzonej.
Inną przyczyną wzmożonej produkcji łoju u osób dorosłych jest częsta ekspozycja skóry na słońce. Co prawda początkowo promienie słoneczne wysuszają naskórek, a wykwity i krostki są mniej widoczne dzięki opaleniźnie. Jednak później zmiany nasilają się jeszcze mocniej. Kilka lat temu za przyczynę pojawiania się zmian skórnych u dorosłych uważano również kosmetyki bogate w substancje o działaniu alergizującym i barwniki oraz mocno perfumowane. Obecnie większość kosmetyków posiada lekką konsystencję, tak aby nie zatykać porów.
Jak poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi? Jeżeli mają one charakter przewlekły i nie ustępują na skutek stosowania kremów łagodzących, konieczna jest konsultacja dermatologiczna i włączenie leczenia farmakologicznego. W większości przypadków wystarczy jednak właściwa pielęgnacja i stosowanie preparatów na skórę trądzikową. Można również wypróbować dedykowane do takich problemów zabiegi kosmetyczne – zwłaszcza peelingi.