wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się w osiemnastym roku życia lub w momencie, kiedy kobieta zaczyna regularnie współżyć. Udanie się do lekarza jest zazwyczaj bardzo stresujące, szczególnie jeśli wizyta będzie dotyczyć tak intymnych spraw, jak miesiączka i części intymne kobiety. Nie przejmuj się jednak, pierwsza wizyta nie jest trudna, a wystarczy się do niej dobrze przygotować, by przebyta została w szybkim tempie i miłej atmosferze. Przekonaj się, o czym warto pamiętać przed wizytą u ginekologa.

Zapamiętaj datę ostatniej miesiączki

Pytanie, które na pewno zostanie zadane przez ginekologa na pierwszej wizycie będzie dotyczyć pierwszej miesiączki, a także daty ostatniego krwawienia. Przed wejściem do gabinetu koniecznie upewnij się, że znasz daty, by gorączkowo nie szukać ich w kalendarzu już na wizycie. Dodatkowo lekarz może zapytać o długość cykli. Jeśli tego nie wiesz, możesz bardzo łatwo to określić. Długość cyklu liczona jest od pierwszego dnia krwawienia i kolejnej miesiączki. Prawidłowy cykl powinien trwać od 28 do 32 dni. Różnica między cyklami może sięgać dwóch -czterech dni. Przy takich danych można określić cykle jako regularne i prawidłowe.

Przygotuj swoje pytania

Wybierając się na wizytę u ginekologa warto mieć przygotowaną swoją listę pytań, by uzyskać odpowiedzi od profesjonalisty. Wizyta u ginekologa powinna odbywać się przynajmniej dwa razy w roku co pół roku. Jeśli jest taka konieczność, lekarz umawiać Cię będzie na częstsze wizyty. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, lepiej zadać je właśnie na wizycie u specjalisty, by czerpać wiedzę od pewnych źródeł, a nie z internetowych forów.

Pamiętaj o zadbaniu o higienę

Przed wizytą pamiętaj o delikatnej depilacji miejsc intymnych, a także o ich higienie. Przemycie wodą i płynem do higieny intymnej będzie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo warto pamiętać, że na pierwszej wizycie lekarz z pewnością będzie chciał wykonać badanie USG, przez co konieczne będzie zdjęcie dolnej części garderoby. Dla własnego komfortu najlepiej założyć dłuższą tunikę lub sukienkę, by nie krępować się podczas pokonywania drogi z leżanki do ubrań.

Przygotowując się w ten sposób do wizyty u ginekologa możesz mieć pewność, że poczujesz się mniej skrępowana i spokojniejsza. Ta wyjątkowo stresująca wizyta nie będzie dla Ciebie już tak straszna.