antyperspirant

Dezodoranty i antyperspiranty są w stanie się pomiędzy sobą znacząco różnić. O czym warto powiedzieć w pierwszej kolejności?

Dezodorant i antyperspirant – walczą z potem, lecz na różne sposoby

Pot jest naturalnym regulatorem ciepła naszego ciała i pełni on naprawdę wiele złożonych zadań. Każdy z nas jednak wie również doskonale, że rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa, a wydzielanie się potu niesie również za sobą sporo efektów ubocznych. Niektórzy zwrócą w pierwszej kolejności uwagę na niezbyt przyjemną woń, która mu towarzyszy, inni zaś będą przede wszystkim narzekali na plamy, które niestety są w stanie tworzyć się na naszych ubraniach na przestrzeni dnia. Oba te problemy są w stanie mocno wpływać na nasze samopoczucie, a także i pewność siebie.

Na rynku znajdziemy jednak bez problemu środki, które są w stanie walczyć właśnie z takimi trudnościami. Oczywiście są to dezodoranty i antyperspiranty. Niektórzy używają tych słów zamiennie, co nie jest pozbawione przyczyny, lecz równocześnie jest to błędne myślenie. Dezodorant a antyperspirant to co prawda podobne produkty, lecz o trochę odmiennej charakterystyce, co dzisiaj postaramy się obrazowo nakreślić.

Jak zachowuje się dezodorant, a jak antyperspirant?

Pierwszą znaczącą różnicę jesteśmy w stanie zauważyć na podstawie samego składu wspomnianych wyżej produktów. Dezodorant opiera się na alkoholu, środkach zapachowych (na przykład olejkach eterycznych), a także substancjach bakteriobójczych – to one bowiem w głównej mierze odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Sprawia to, że dezodoranty skupiają się tylko i wyłącznie na niwelowaniu woni potu, a ich działanie, choć intensywne, nie utrzymuje się niestety najdłużej.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku antyperspirantów. Posiadają ona bowiem również substancje, które są w stanie zwężać pory skóry (najczęściej są to alkaliczne związki glinu), przez co nie tylko oferują nam ładny zapach, lecz dodatkowo ograniczają wydzielanie się potu. Dodatkowo utrzymują się one na skórze o wiele dłużej, dzięki czemu są w stanie działać przez cały dzień bądź do momentu, gdy nie zmyjemy ich ze skóry.

Kiedy wybierać dezodoranty, a kiedy antyperspiranty?

Wiemy już, czym różnią się pomiędzy sobą dezodoranty i antyperspiranty, a dzięki temu możemy bez większych problemów dobrać idealny produkt pod nasze potrzeby. Dla osób, które nie mierzą się z nadmierną potliwością, lecz chcą walczyć z nieprzyjemnym zapachem, dezodoranty będą wystarczające. W innym przypadku zaś zdecydowanie warto będzie postawić na dobrej jakości antyperspiranty.