buty w gory

Wyprawy w góry stały się coraz popularniejszą wersją rozrywki, szczególnie w okresie pandemii panującej na całym świecie. Wiele osób decyduje się na wędrówki po górach, by pooddychać świeżym powietrzem, poruszać się i zobaczyć piękne i inspirujące miejsca. Warto jednak pamiętać, że do takich wypraw należy dobrze się przygotować. Konieczne jest zabranie ze sobą nie tylko prowiantu i picia, ale przede wszystkim obuwia, dzięki któremu takie wędrówki będą łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Jak wybrać obuwie na wyprawy w góry?

Wybierając się w góry należy pamiętać, że konieczne jest założenie odpowiedniego obuwia. Jest to niezbędne by stopa miała dobrą przyczepność do podłoża. W górach na wędrowców czekają kamieniste, wąskie i strome ścieżki, więc dobrze dobrane obuwie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Doskonale sprawdzają się buty trekkingowe, które powinny być zakładane zarówno przez osoby dorosłe i dzieci. Bardzo ważne jest również, to by obuwie było dopasowane do pory roku. Na rynku dostępne są buty trekkingowe, które odpowiednie są na lato, a także na zimę, kiedy warunki są dużo cięższe, a ścieżki zaśnieżone, a nawet oblodzone.

Do czego założyć obuwie w góry

Obuwie trekkingowe należy dopasować do stroju sportowego, w którym wygodnie można poruszać się przez kilka godzin po kamienistych ścieżkach. Bardzo ważne jest to, by założone ubranie było wykonane z materiałów elastycznych i oddychających. Dzięki temu nie będą krępować ruchów, a co więcej zapewnią skórze dopływ do świeżego powietrza i stałą cyrkulację. To znacząco zmniejsza ryzyko nadmiernej potliwości i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Nawet latem najlepiej zakładać długie spodnie lub legginsy oraz koszulkę z krótkimi rękawami, a na to bluzę. W górach, na szczycie temperatura może być znacznie niższa, niż na początku trasy. Zimą należy przygotować się jeszcze bardziej – założenie bielizny termo aktywnej i kilku warstw ubrań jest konieczne.

Dlaczego należy zakładać buty trekkingowe w góry?

Przy wyborze butów trekkingowych warto pamiętać, że bardzo ważna jest podeszwa, która powinna mieć wysoki i doskonale wyprofilowany bieżnik. Dzięki temu będzie zapewniać lepszą przyczepność do nawierzchni.

Ważne jest również to, by obuwie było dopasowane do rozmiaru stopy. Obuwie musi być ciasno dopasowane do kostki, ponieważ właśnie w tym miejscu jest w stanie zapewnić najlepszą stabilność.