psychika ludzka

“Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka to jedna z najlepszych powieści tego autora. Prezentowana pozycja książkowa to historia poruszająca poważny temat, jakim jest uzależnienie. A dokładniej: nałóg alkoholowy, który ma wpływ nie tylko na człowieka jako jednostkę, a także na osoby z którymi ma on styczność, na zasadzie powiązań krwi lub luźniejszych relacji.

Powieść dostępna w kilku wariantach

Dostępna forma tekstu do wyboru powinna zadowolić każdego fana twórczości pisarskiej, otóż można ją zakupić jako tradycyjną książkę, w formie e-booka lub audiobooka.
Tradycyjna książka autorstwa Jakuba Żulczyka odpowiednia będzie dla osób, które uwielbiają zapach druku i ważny jest dla nich kontakt bezpośredni z czytanym tekstem.

Ebook, będzie odpowiedni dla osób, które oszczędzają przestrzeń i przechowują swoje książki w formie plików, a czytać lubią na swoich czytnikach, gdzie mają ich wiele.

“Informacja zwrotna” audiobook, na pewno będzie właściwym wyborem dla osób które lubią słuchać podczas jazdy samochodem, lub w innych okolicznościach, przyswajają tekst opowieści przez słuchawki.

Wprowadzenie do tematyki audiobooka

Należałoby odrobinę jednak przytoczyć opis wydarzeń z książki, bo możliwe, że dla niektórych osób będzie ona pierwszą autorstwa Jakuba Żulczyka, po którą sięgnie czytelnik. Przez wiele osób uznana jest za najlepszą i najdojrzalszą z jego książek. Być może chodzi tutaj o doświadczenie pisarskie, które autor zebrał w ciągu wielu lat swojej pracy. Być może chodzi o tematykę, która może dotyczyć w pewnym stopniu wielu osób i dlatego jest tak bliska. Być może w końcu chodzi tutaj o styl pisania pana Żulczyka, który przyciągnął swoich zagorzałych fanów.
Opowieść zawarta w książce “Informacja zwrotna” to rodzaj historii kryminalnej, która ukazana jest w całej swej okazałości, bez żadnego upiększania i idealizowania. Alkoholizm bohatera jest tutaj trudny, mroczny, powodujący dramatyczne konsekwencje. Jest on bliski destrukcji, tyle że odwraca ją w kierunku drugiego człowieka. Żal i nienawiść zebrane przez lata nałogu właśnie próbują wyjść na zewnątrz. I rozpoczynając czytanie powieści wkraczamy właśnie w punkt kulminacyjny.

Bohaterem historii jest Marcin Kania, muzyk, który wzbogacił się za sprawą jednego utworu lata temu, a dziś dzięki jego popularności może żyć dostatnio i hedonistycznie. Z lat swojej świetności pozostało mu przywiązanie do alkoholu, z którym obecnie coraz bardziej pogrąża siebie i jednocześnie wszystko wokół.
Główny bohater, po tajemniczym zaginięciu swojego syna, wyrusza w podróż po okolicy, by go odnaleźć. Nie jest to jednak proste zadania, ponieważ wpątuje się on w wiele wątków, które musi rozwiązać, sugerujących mu konsekwencję jego własnych wyborów z przeszłości oraz podejmowanych decyzji pod wpływem własnego nałogu.
Poruszane tutaj wątki dotyczące jednostki przeplatane są z wątkami związanymi z zamieszaną w jej sprawy rodziną oraz resztą społeczeństwa. Autor płynnie przechodzi od opisów życia osobistego bohatera, przechodząc przez wątki polityczne i dotyczące Polski.

Trudna tematyka przyciąga

Nałóg alkoholowy jest tutaj przedstawiony szczerze i prawdziwie, obnażając wszystkie niewygodne elementy, które dotyczą uzależnienia. Zdecydowanie nie jest to łatwa do przyswojenia opowieść, jednakże na pewno pozostaje długo w pamięci poprzez samą formę oraz język jakim posługuje się autor. Alkoholizm oraz inne uzależnienia były już poruszane w Polsce przez wielu pisarzy, co jest świadectwem ku temu, że jest to temat potrzebny. Szczególnie wtedy gdy jest ukazany bezpośrednio i prawdziwie, bo upiększanie go i tłumaczenie, że jest to tylko rozrywka, jest zdecydowanie infantylne. Być może początkowo jest to rozrywką, jednak w miarę czasu nadużywania używek, staje się mroczne i uciążliwe, dokładnie tak jak przedstawiona przez Jakuba Żulczyka historia w audiobooku pt.: “Informacja zwrotna”.