wlosy krecone

Choć kręcone włosy bez dwóch zdań robią wrażenie, ich pielęgnacja może być bardzo problematyczna. Wynika to z tego, że loki i fale są bardziej podatne na uszkodzenia niż włosy proste. Ponadto niewłaściwie wystylizowane tworzą nieestetyczną szopę i szybko tracą na uroku. W jaki sposób pielęgnować i stylizować włosy kręcone, aby wydobyć ich naturalne piękno? Pełny tekst opublikowany pod adresem dietetyk.edu.pl

Szampon do włosów kręconych

Włosy kręcone wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Z tego powodu do ich mycia nie powinniśmy wykorzystywać pierwszego lepszego szamponu. Przede wszystkim musi on zawierać łagodne detergenty, które nie będą wysuszać włosów kręconych. Szamponów z mocniejszymi detergentami należy używać jedynie co kilka tygodni, aby głębiej oczyścić skórę główy.

Co szczególnie istotne, szampon do włosów kręconych nie powinien zawierać w składzie silikonów i silnych detergentów (tzw. „SLS-ów”). Silikony w produktach do włosów nie tylko silnie je przesuszają, ale również utrudniają prawidłowy skręt włosów. Włosy z nadbudową silikonów gorzej się kręcą, a także są zbite w strąki i oklapnięte.

Bardzo ważna jest również sama metoda mycia. Szampon należy nakładać wyłącznie na skórę głowy i włosy u nasady. Wynika to z tego, że nawet najbardziej łagodne szampony do włosów kręconych zawierają w swoim składzie detergenty. Aplikacja detergentów na końce włosów może je nadmiernie wysuszać i powodować rozdwojone końcówki. Ponadto kosmetyku nie należy aplikować bezpośrednio na włosy. Przed myciem szampon warto spienić w dłoniach lub kubeczku, aby dokładnie umyć włosy bez ich nadmiernego plątania.

Odżywka do włosów kręconych

Odżywka do loków powinna zostać wybrana z uwzględnieniem aktualnych potrzeb włosów. Niezbędne jest też zachowanie równowagi PEH, czyli odpowiedniej zawartości protein, emolientów i humektantów w pielęgnacji włosów. Do loków dobrze sprawdzą się odżywki emolientowe i proteinowe, które odbudują strukturę włosa i pomogą wydobyć naturalny skręt. Mimo to należy uważać na tzw. przeproteinowanie czyli nadmiar protein w kosmetykach do pielęgnacji.

Loki są z natury wysokoporowate, dlatego warto sięgać po odżywki przeznaczone właśnie do tego typu włosów. Odpowiednie będą również kosmetyki kierowane konkretnie do włosów kręconych. W sytuacji nadmiernego przesuszenia włosów dobrze sprawdzą się zaś odżywki nawilżające (humektantowe).

Prócz odżywki włosy kręcone warto pielęgnować specjalnymi maskami. Maski do włosów należy używać regularnie, co kilka myć. Produkt ten aplikowany jest na kilkanaście minut i stanowi odżywczą kurację dla włosów. Maski posiadają często takie same składniki aktywne jak odżywki, dzięki czemu te dwa kosmetyki dobrze współgrają ze sobą.

Stylizacja włosów kręconych

Najważniejszym etapem w codziennej pielęgnacji włosów kręconych jest stylizacja. Prawidłowo przeprowadzona stylizacja pomoże wydobyć pełen potencjał włosów kręconych i falowanych. Niezbędne jest używanie jednocześnie odpowiednich kosmetyków utrwalających oraz technik stylizacji loków.

Do stylizacji włosów kręconych najlepiej sprawdzą się stylizatory w postaci pianek, żelów i specjalnych kremów. Wybór odpowiedniego stylizatora należy uzależnić od kondycji włosów i ich typu. Cienkie, delikatne loki z reguły lepiej znoszą lżejsze stylizatory, czyli lekkie pianki i kremy. Z kolei żele i mocniejsze pianki lepiej sprawdzą się do włosów opornych na stylizację.

Popularnym sposobem na stylizację włosów kręconych i falowanych jest wydobywanie skrętu. Metoda ta polega na odciskaniu włosów z wody w celu uformowania loków. Następnie do utrwalenia skrętu wykorzystywana jest odżywka bez spłukiwania i stylizator. Bez względu na metodę stylizacji, kręcone włosy należy suszyć suszarką wyłącznie wyposażoną w dyfuzor. Skoncentrowany strumień gorącego powietrza może bowiem rozkręcać loki i powodować puszenie się włosów kręconych.

Włosy kręcone FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest Curly Girl Method?

Curly Girl Method to popularna technika pielęgnacji włosów kręconych. Jej główne założenia to:

  • całkowita eliminacja mocnych detergentów i silikonów z pielęgnacji,
  • rozczesywanie włosów podczas mycia z użyciem odżywki,
  • korzystanie z bawełnianych koszulek zamiast zwykłęgo ręcznika, aby ograniczyć puszenie,
  • ugniatanie i stylizacja włosów w celu wydobycia skrętu,
  • w niektórych przypadkach: mycie włosów odżywką w celu jak najdelikatniejszego oczyszczenia.

Curly Girl Method w wielu przypadkach daje efekty w postaci podkreślonych, zdrowych loków. Zmniejsza również puszenie się włosów kręconych.

Jak zwiększyć skręt włosów?

Naturalny skręt włosów można podkreślić poprzez odpowiednią technikę stylizacji i kosmetyki. Niezbędne są tutaj dwa produkty: odżywka bez spłukiwania i stylizator. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie mocniejszego detergentu raz na kilka miesięcy, aby oczyścić włosy z ewentualnej nadbudowy. Nieoczyszczone włosy znacznie gorzej się kręcą.

Przy podkreślaniu skrętu należy pamiętać, że w przypadku każdej osoby posiadającej kręcone włosy pielęgnacja będzie wyglądała inaczej. Warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze techniki dla swoich włosów.

Jak spać we włosach kręconych?

Włosy kręcone i falowane mają to do siebie, że podczas snu łatwo się plączą. Po nocy często również tracą swoją objętość, a włosy są rozprostowane. Aby tego uniknąć, warto stosować następujące rozwiązania:

  • satynowa poszewka na poduszkę, po której włosy będą się „ślizgać”,
  • zaplatanie włosów w warkocze na noc,
  • satynowy czepek chroniący włosy.

Warto pamiętać, że nieodpowiednia pielęgnacja również może przekładać się na zły stan włosów następnego dnia.

Co robić, kiedy włosy się puszą?

Kręcone włosy często puszą się na skutek niewłaściwej pielęgnacji i stylizacji. Aby uniknąć puchu, należy zamienić zwykły ręcznik na bawełniany i unikać czesania włosów „na sucho”. Częstą przyczyną puszenia się włosów jest również nadmiar humektantów w pielęgnacji.